Pişir TV - Yemek Tarifi Videoları

Cevizli Kolay Baklava Tarifi

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL

233 İzlenme

Açıklama

Yazılı tarif, hazırlanışı ve püf noktaları için tıklayın : http://www.kevserinmutfagi.com/cevizli-kolay- baklava-tarifi.html

Malzemeler:

. 18 adet hazır baklava yufkası,
. 3 su bardağı çekilmiş ceviz,
. 200 g tereyağ (eritilmiş halde 1,5 su bardağı),

Şerbeti için;

. 3 su bardağı şeker,
. 3 su bardağı su,
. 1 ince dilim limon.

Birçoğumuz farkında değiliz ama yemek yapmak, yapabilmek büyük güç aslında. Ne yiyeceğine, nasıl yiyeceğine, ne zaman yiyeceğine kendin karar verebiliyorsun. Kendini hayatının en azından bir kısmında özgürleştiriyorsun. Annenin senin için fazla yağlı, köşedeki kebapçının içinde gerçekten et olup olmadığı belli olmayan, eşinin \"gurme tarzında\" yaptığı karın doyurmayan yemeklerini yemekten kurtuluyorsun. Canın gerçekten ne yemek istiyorsa onu yiyebiliyorsun.
Ben daha önce sevmediğimi, yiyemeyeceğimi düşündüğüm birçok yemeği kendim yapmaya başladıktan sonra sevdim örneğin. Çünkü aslında o yemeği değil yapılış tarzını sevmiyordum. Ya fazla yağlı, ya fazla şekerli, ya fazla çiğ, ya da fazla pişmiş oluyordu, vs. Bir şekilde benim sevebileceğim bir halde çıkmamıştı o yemekler benim karşıma işte.
Bunlardan biri de hazır Baklava yufkasından yapılan baklavaydı. Bugüne kadar yediğim bütün hazır Baklava yufkaları hamura yakın yumuşacık olurdu. Farklı kişiler tarafından yapılmış şeyler aynı şekilde çıkınca insanın karşısına sanki hep öyle oluyormuş gibi bir izlenime kapılıyor insan doğal olarak. Ama neyse ki yaptığım işte ön yargılara pek yer veremiyorum. O yüzden artık benim de denemem gerekiyordu bu hazır Baklava yufkasını. Ne yapmamam gerektiği konusunda emindim. Bu yüzden ne yapmam gerektiğini bilmeme gerek yoktu. Tereyağını sadece eritecektim, kavurmayacaktım. Bu şekilde tereyağ bir de baklavalar pişerken pişmeye devam edip yanmayacaktı ve baklava piştiğinde yanık yağ kokusu değil mis tereyağı kokusu hissedilecekti. Baklava rulolarını birbirlerine değirmeyecektim. Bu şekilde baklavanın her yanı çıtır çıtır olacaktı. Malzemeden çalmayacaktım. Bu şekilde içindeki cevizin tadı da bariz şekilde hissedilecekti. Baklavayı yüksek ateşte pişirmeyecektim. Bu şekilde içi de eşit şekilde pişecekti. Yapmamam gerekenleri yapmayınca ne yapmam gerektiğinin bir önemi de kalmamıştı zaten, baklava kendiliğinden oldu.
Tam istediğim gibi çatalı-bıçağı batırınca çıtırt eden, sadece tek bir tadın baskın olmadığı, ağızda tereyağı+Ceviz+şerbet tadının birlikte dans ettiği tam istediğim gibi bir baklava çıktı ortaya. Abarttığımı düşünebilirsiniz ama kendi adıma abartmadığımı biliyorum; hayatımda yediğim (tüm hazır ve ev yapımı baklavalar dahil) en iyi baklava oldu. Önümüzdeki hafta videosu da gelecek bu arada. Bugüne kadar cesaret edemediyseniz evde baklava yapmaya, bu tarifle mutlaka deneyin.
Afiyetle kalın...


loading...

Yorum Yazın