Pişir TV - Yemek Tarifi Videoları

Dondurucuda Bamya Saklama

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL

Kategori: Kış Hazırlıkları
258 İzlenme

Açıklama

Geçtiğimiz hafta tatil dönüşü arkadaşlarımızı ziyaret etmek için Ortaca\'ya uğradık. Cuma günleri Ortaca\'nın pazarı var. Pazarda çevre köylerden gelip ürünlerini satan birçok pazarcı da mevcut. O yüzden kendi bahçenizden toplamışsınızcasına alabileceğiniz birçok lezzetli sebze meyve bulmak da mümkün. Ayrıca fiyatlarda, Özellikle Ankara\'yla kıyaslandığında, epey hesaplı. Örneğin kilosu 4 liraya kuru incir aldık. Hem de o her yerde gördüğünüz nişastaya bulanarak satılan yapış yapış incirlerden değil. Bildiğiniz incirleri toplayıp güneşe serip kurutmuşlar. Küçük küçük incirler, ama nefis. Markette yanlış hatırlamıyorsan 300 gr\'luk paketleri 9-10 tl\'ye satılıyor organik, vs. diye.
Tatile gitmeden önce bamyayı 10 tl\'ye alıyordum pazardan. Ortaca\'dan 6 tl\'ye aldım. Ankara\'da en ucuz zamanında bile bu fiyata alabileceğimi sanmıyorum. Geçen yıl 8 tl\'ye aldım diye sevinmiştim mesela. Pazardaki kalite ve fiyatları görünce biz büyük şehirde yaşayanlara acıdım içten içe. Hem kötü ürün ye hem de dünyanın parasını ver, yazık bize.
Neyse efendim bamyalarımı alıp geldikten hemen sonra temizleyip dondurucuya attım. Bu ay Tabule Dergi\'de taze dondurulmuş taze fasulyeyi anlatmıştım. Bamyaları da aynı yöntemle yaptım. Sadece kaynatma suyuna limon suyu ekledim sümüklenmeyi engellemek için. Fotoğraftan da anlaşıyor sanırım, tek tek kurulayıp da koymuşum gibi tertemiz oldular.
Taze fasulye ve Bamya gibi sebzeleri dondurucuya atmak için şoklama yani önce kaynar suda rengi değişene kadar kaynatıp ardından soğuk suyun içine bırakma yöntemini kullanmanızı öneririm. Bu şekilde kışın yemek yapmak için çıkardığınızda hem lezzet hem de renk olarak yazın pişirdiklerinizden bir farkı olmuyor. Porsiyonluk poşetlerde hazırlayıp yanlarına bir emeğe yetecek kadar da domates doğrayıp koyuyorum, böylece yemeğin domatesi de yaz domatesi olmuş oluyor. Pişirirken de Soğanı ve salçasını kavurduktan sonra donmuş haldeki bamyaları/fasulyeleri tencereye koyup üzerlerine sıcak suyunu ekliyor ve pişiriyorum.
Afiyetle kalın...
Kevserin Mutfağı Youtube Kanalına Abone Olmak İçin Buraya Tıklamanız Yeterli;
https://www.youtube.com/user/kevserinmutfagi? sub_confirmation=1
Kevserin Mutfağını Takip Edebileceğiniz Diğer Adresler;
http://www.kevserinmutfagi.com/
https  ://www.facebook.com/kevserinmutfagicom
https:  //twitter.com/kevserinmutfagi
https://instagr am.com/kevserinmutfagi/
https://plus.google.co m/b/115602648930913683788/+kevserinmutfagi
ban agore.co
turkishstylecooking.com
https://itunes .apple.com/tr/app/tarif-kupu/id497267505?mt=8
https://play.google.com/store/apps/details?id =air.com.ikikirpi.tarifkupu

loading...

Yorum Yazın