Pişir TV - Yemek Tarifi Videoları

Kemik Suyu / Et Suyu Nasıl Yapılır?

Featured

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL

Kategori: Çorba Tarifleri
343 İzlenme

Açıklama

Kemik suyu veya et suyu hem barındırdığı vitaminleri, şifasıyla hem çorbalara kattığı lezzetiyle aslında evlerimizden eksik etmememiz gereken birşeyFakat malesef hazıra alıştığımız için çok fazla tüketilmiyor. Halbuki yapması çok kolay. Gerekenler sadece tercihen ilikli kemik veya eti sıyrılmış parçalanmış kemikler ve bolca sebze. Et suyunu sebzesiz de yapabilirsiniz tabi ama sebzeleri lezzeti ve vitamini kemik suyunu daha da zengin yapacağından eklemenizi tavsiye ederim.
Videoda kemik suyunuz piştikten sonra kalan sebzeleri değerlendirip şifalı ve besleyici bir sebzeli kemik suyuna çorba da yapıyoruz.
Kemik sularınızı karton bardaklara doldurup derin dondurucuda dondurarak saklayabilirsiniz.
Kemik Suyu / Et Suyu Tarifi için Malzemeler:
5-6 adet ilikli kemik (kasabınızdan isteyin, yoksa hafif etli parçalanmış kemiklerle de yapabilirsiniz ama ilik ayrıca şifa kaynağı, bir şekilde temin edip kullanmanızı öneririm)
2-3 litre kaynamış sıcak su
2 adet pırasa
2 adet havuç
1 adet kereviz ve sapları
1-2 adet soğan
arzuya göre 1-2 adet patates
5-10 adet tane karabiber
1-2 dal defne yaprağı
tuz
karton bardaklar
Kemik ve et suyu ile ilgili faydalı bulduğum bir bilgiyi de burada paylaşmak istiyorum:
Kırmızı Kemik İliği:
Besleyici özelliği yüksek, alyuvarların ve akyuvarların kök hücrelerinin oluşturduğu proteince zengin bölümlerdir. Kırmızı ilikli kemik alırken,düz yüzeyli kaburga kemiği, göğüs kemiği, kürek kemiği, kalça kemiği veya omurga parçalarını seçiniz. Tavuk kemikleri kırmızı ilik bakımından oldukça zengindir.Tavuğu pişirdiğinizde su soğuyup donduğunda oluşan jölemsi madde bu kırmızı ilikten suya geçen besindeki jelatinin bir göstergesidir.

Sarı Kemik İliği:
Kemik yaşlandıkça kırmızı kemik iliğinin yağ deposu sarı iliğe dönüşür.Yani sarı yağlı ilik olur.Uzun kemiklerde yaygın olarak bulunur.Lokanta ve restoran menülerinde bulunan, gurmelerin tariflerinde yer alanlar ilikler çoğu zaman sarı ilikli kemiklerdir.

Et Suyu İle Kemik Suyunun Farkı Var mı?
Et suyu sadece etlerin kaynaması sonucu oluşan sudır.Kemik suları ise kaynama sonucu kemikteki iliğin suya akması sonucu oluşan sudur.Kemik suyu et suyuna göre daha faydalıdır.

Kemik İliğinin İçeriğinde Ne Var?
Kemik suyunu donuşturup jöleleştiren jelatin yaklaşık %15 oranında protein içerir. Bu ilikteki proteinler; midedeki gastrik salgılarını arttırır, karaciğerin işlevini düzgün yapması için gereklidir, dokuların onarımında önemli rol oynar, faydalı bakterilerin sindirim sistemi içerisinde tutunması için yardımcı olur.

loading...

Yorum Yazın